revize - Elektro

INSTALACE NABÍJECÍCH STANIC

  • Zajišťujeme nabíjecí stanice pro rodinné domy, bytové domy a komerční domy.

  • Připravíme Váš objekt na nabíjení elektromobilů.

  • Zrealizujeme připravený projekt.

  • Poradíme při správné volbě nabíjecí stanice.

Praktické informace

Elektromobily se dají zařadit do tří skupin, 100% elektrický, plug-in hybridní elektrický a hybridní elektrický. Přičemž hybridní elektrický nepotřebuje nabíjecí stanici a dobíjení akumulátoru je zajištěno spalovacím motorem.
Od pomalého po rychlé nabíjení. Nabíjení je závislé na nejslabším článku, palubní nabíječce, nabíjecí stanici nebo kabelu. Můžeme se setkat s několika typy konektorů, přičemž je v EU nejpoužívanější konektor "Typ 2". Režim nabíjení pomocí kabelu a domovní zásuvky do maximálního výkonu 2,3 kW. Toto řešení je vhodné pro malé zátěže, jako jsou například jednostopé elektrické dopravní prostředky. Režim nabíjení o výkonu od 2,3kW do 3,6kW. Řídící funkce nabíjení je integrovaná, buď přímo ve vidlici, nebo ve skříňce integrované v kabelu. Nabíjení bývá proudově omezeno, tím se nabíjecí doba značně prodlouží. Dalším režimem nabíjení je ve výkonech od 3,7kW do 22,1kW. Nabíjení je zajištěno pomocí sestavy kabelu a nabíjecí stanice a umožňuje přenos informací mezi elektromobilem a nabíjecí stanicí (výkon dostupný pro nabíjecí stanici, stav nabíjení elektromobilu a nabíjecí stanice, informace týkající se bezpečnosti a uzemnění). Poslední režim je rechlonabíjení (Fastcharge). Pomocí stejnosměrného napětí (DC) může být výkon až 350kW a 43kW při střídavém (AC) napětí. Kabel je integrován do nabíjecí stanice, zároveň s řídícími a bezpečnostními funkcemi. Nabíjení je k vůli životnosti baterie omezeno na 80% její kapacity.
Uveďme si příklady nabíjecích časů. Elektromobil s kapacitou akumulátoru 41kWh a integrovaným nabíječem 22kW se bude nabíjet 2 hodiny při výkonu nabíjení 22kW (3 fáze 32A). Při výkonu 11kW (3 fáze 16A) 4 hodiny a u nabíjení při výkonu 3,7kW (1 fáze 16A) to bude až 11 hodin. Pokud stejný elektromobil budeme nabíjet pomocí stanice Fastcharge, nabíjecí doba bude pouze 40 minut. Druhý příklad, pokud vlastníme elektromobil s integrovaným nabíječem 3,7kW a připojíme jej na nabíjecí stanici o výkonu 7kW, nabíjecí výkon bude 3,7kW. Krom doby nabití akumulátoru, uživatele zajímá i dojezdová vzdálenost. Ta opět závisí na výkonu nabíjení, a na spotřebě elektromobilu. Pokud budeme uvažovat s průměrnou spotřebou 16kW/100Km pak získáme dojezdovou vzdálenost při daném nabíjecím výkonu za 1 hodinu nabíjení: 2,3kW~14Km 3,6kW~23Km 7,4kW~46Km 11kW~69Km 22kW~138Km. (hodnoty jsou orientační)
Z prvního příkladu jsme zjistili, že pokud přemýšlíme nad dobíjecí stanicí, kterou si chceme nainstalovat do rodinného domu, nepotřebujeme nákladnou Fastcharge stanici, která je svým charakterem spíše vhodná na veřejné dobíjecí body, dálnice, ap., protože předpokládáme, že uživatel bude elektromobil nabíjet přes noc. Z druhého příkladu víme to, že si nemusíme pořizovat nabíjecí stanici s vyšším výkonem, než je výkon palubní nabíječky, protože její výkon nevyužijeme.
Při volbě nabíjecí stanice narazíme i na technická a legislativní úskalí. Nabíjecí stanice totiž může ovlivnit rozvod elektrické energie. Elektromobil zvyšuje požadavek na elektrickou energii a může dojít k přetížení sítě a k výpadku (tzv. blackout). Tomu můžeme zamezit dimenzováním vedení, správnou volbou jistícího prvku, nebo správou zátěží (Load Management System). Z legislativy zde zmíníme pouze nutnost zažádat u distributora elektrické energie o připojení. To je nutno provést při instalaci příkonu 3,7kW a výš. Platí i pro fyzické osoby.
Na trhu je řada značek a výrobců nabíjecích stanic a příslušenství. Je jen na Vás jak se rozhodnete. Volte ovšem výrobek, ktrerý je určen pro evropský, potažmo český trh, má certifikát a splňuje techniké normy (CE). A nezapomínejte na správnou údržbu a pravidelné revize elektrických systémů, protože bezpečnost je na prvním místě.
Název Telefon E-mail Zpráva Odeslat
REVIZE - ELEKTRO

Pokud máte zájem o instalaci nabíjecí stanice. Můžete vyplnit nezávazný formulář, nebo nás rovnou kontaktovat.

Rožnov pod Radhoštěm   

+420775978728

info@revize-elektro.net

po-ne: 09:00-18:00

Služby revizních činností

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU